Wczesna interwencja logopedyczna obejmuje pracę logopedy z dzieckiem we wczesnym okresie jego życia (od urodzenia do około 3 roku życia). W tym okresie intensywnie dojrzewa układ nerwowy dziecka. Jest to czas najkorzystniejszy do stymulacji i wyrównywania wszelkich nieprawidłowości w rozwoju mowy.

Wczesna interwencja logopedyczna polega na postawieniu diagnozy logopedycznej jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości przeprowadza się terapię logopedyczną, polegającą na stymulacji rozwoju mowy dziecka.

Niestety, bardzo często pokutuje stwierdzenie "wyrośnie z tego", "ma jeszcze czas, bo jest mały", czy w odniesieniu do chłopców "chłopcy zaczynają mówić później".

Logopeda nie jest tylko terapeutą pracującym z dzieckiem mówiącym, który jedynie koryguje występujące już nieprawidłowości. Zadaniem i umiejętnością logopedy jest również wczesne działanie interwencyjne, które polega na właściwej stymulacji rozwoju języka, stworzeniu odpowiednich warunków do jego rozwoju, co przeciwdziała powstawaniu późniejszych wad wymowy.

Szczególną troską winny być otoczone dzieci urodzone w zamartwicy, z niską punktacją Apgar (poniżej 8 pkt), z niską waga urodzeniową (poniżej 2500 g), wcześniaki, dzieci, .których matki w czasie ciąży leczyły się na nadciśnienie, poddane były leczeniu kardiologicznemu, lub zażywały leki.

Jeśli niepokoi Cię mowa Twojego dziecka, widzisz jakiekolwiek nieprawidłowości, masz wątpliwości – zgłoś się z dzieckiem do logopedy. Zgłaszając się do specjalisty zanim dziecko ukończy 3. rok życia, możesz zapobiec powstaniu i utrwaleniu się wad wymowy.

Do logopedy nie jest potrzebne żadne skierowanie.